Katarzyna Dębska

Od rozwoju osobistego do sukcesu…

Psychologia szczęścia

Dzisiaj wpis na temat szczęścia. Uznałam ten temat za ważniejszy na dzisiejszy wieczór od planowania :) Do planowanie wrócę zaraz po Nowym Roku

„Celem życia ludzkiego jest szczęście, któż z nas jednak wie, jak je osiągnąć”-Jan Jakub Rousseau

Trwałą satysfakcją z życia zajmuje się teraz psychologia pozytywna. Ten nurt twierdzi, że człowiek w obecnej rzeczywistości zapomina o sobie na rzecz zadań stawianych mu odgórnie. Pomimo sprawności fizycznej zadowolenie z podejmowanych działań, ich osobista użyteczność jest niska. Psychologia pozytywna (w artykule zamiennie psychologia szczęścia) trafia do jednostek, czujących ograniczenia, negatywny wpływ nowoczesnego społeczeństwa, a jednak podejmujących walkę o dobro, szukających wyzwań, inspiracji.

Szczęście w kategoriach naukowych

http://www.freedigitalphotos.net/ by SweetCrisis

http://www.freedigitalphotos.net/ by SweetCrisis

Szczęście ludzkie w psychologii pozytywnej można zbadać i oceniać je w kategoriach bardziej naukowych, odcinając się w pewnym sensie od emocjonalnego zabarwienia, co może być w niektórych przypadkach zbawienne. Na szczęście składa się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Z przeszłości pochodzi uczucie dumy, zadowolenia z osiągnięć. W teraźniejszości mamy doznania zmysłowe, wdzięczność, a w przyszłości wiarę, że wszystko będzie dobrze. Czy hedonizm nie mówił o tym samym? Tylko częściowo. Psycholog z nurtu pozytywnego bazuje na szerszej perspektywie, celowości życia, kodeksie etycznym.

Ogólne wnioski badawcze

Szereg badań przeprowadzonych w tej kategorii pozwala zrozumieć, czym dla człowieka jest szczęście. Oto kilka interesujących wyników.

Optymizm to umiejętność, a nie tylko cecha wrodzona, zatem można kształtować charakter praktyką i całkowicie przekształcić obecne, negatywne skłonności,
Poziom szczęścia nie zależy od bogactwa, ponieważ daje się zauważyć, że mieszkańcy w bardzo biednych regionach są bardziej zadowoleni od rozwiniętych społeczeństw.
Trwałego poczucia zadowolenia nie dają zakupy, ani doraźne aktywności rozrywkowe. W niektórych przypadkach mogą wręcz nawarstwiać stany depresyjne (wydałem za dużo, zaspałem po imprezie).
Przeważająca liczba osób, uważających się za szczęśliwe przebywa w związkach lub ma rozbudowane relacje towarzyskie, uczestniczy w życiu lubianych społeczności.

Teoria szczęścia dla każdego

Powyższe punkty to zaledwie początek wniosków psychologii pozytywnej. Nauka chociaż wydaje się emocjonująca, dająca nowe perspektywy poznania własnej osobowości, schodzi też na grunt komercyjny. Książki opisujące receptę na szczęśliwe życie są, mają się dobrze, ale nie do każdego pasują. Tylko indywidualne podejście specjalisty, coacha warunkuje przekroczenie barier rozwoju osobistego. Skoro zaczęłam tym razem cytatem, to nim też skończę :)

„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”- Albert Schweitzer

4 Responses to Psychologia szczęścia

 1. Charlie says:

  Mam czasem wrażenie, że cześć ludzi nigdy nie zazna szczęścia, ponieważ nawet gdy coś im się udaje to jeden drobiazg i tak psuje im radość. Chyba taki typ człowieka.

 2. faktycznie ma to wiele wspólnego ze starym jak świat hedonizmem, który, wraz z filozofią carpe diem, sama wyznaję. Proste przyjemności i radość z bieżącej chwili to podstawa. Mnie w odnalezieniu szczęścia bardzo pomogły książki Beaty Pawlikowskiej, ale nie nowe, tylko te nieco starsze, z serii w „dżungli…”. Mówią o tym, że należy żyć w zgodzie z samym sobą i docenić to, co się ma oraz dostrzegać przede wszystkim pozytywne strony rzeczywistości. I w tym tkwi sekret, a jak zwał, tak zwał.

  Bardzo pozytywny blog i inspirujący, ciekawy wpis, pozdrawiam

 3. Adrian says:

  Prawdziwie szczęśliwym jest ten który najmniej potrzebuje. To najprawdziwsza prawda. Ciągle dążymy do bogactw materialnych aby mieć więcej niż potrzeba. A gdzie czas dla nas dla rodziny? Henry David Thoreau miał racje mówiąc ze czasem do szczęścia wystarcza tak niewiele.
  Adrian ostatnio opublikował…Jak Sprzedawać Produkty?My Profile

 4. Adam says:

  Masz rację ja dotarłem do badań, w których wyjaśniono brak związku między szczęściem a rozwojem gospodarczym kraju (od pewnego momentu oczywiście). dzięki!
  Adam ostatnio opublikował…Wzrost gospodarczy kraju a zadowolenie z życiaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge