Katarzyna Dębska

Od rozwoju osobistego do sukcesu…

Piramida potrzeb Maslowa wytrychem do przyśpieszonego rozwoju osobistego

Piramida potrzeb Maslowa wytrychem do przyśpieszonego rozwoju osobistego

http://www.freedigitalphotos.net/ by dan

Jak bazując na piramidzie potrzeb Abrahama Maslowa dążyć do przyśpieszonego rozwoju osobistego

Abraham Maslow, słynny amerykański psycholog jest autorem teorii odnoszącej się do hierarchii potrzeb. Na jej podstawie można wyjaśnić motywację wszystkich ludzi. Jeżeli uświadamiasz sobie, że czegoś Ci w życiu brakuje masz do czynienia właśnie z definicją potrzeby. Masz tylko dwa wyjścia. Zrealizować ją lub ograniczyć (odrzucić).

Abraham Maslow w latach 50-tych odrzucił badanie ludzkiej natury poprzez zagłębianie się w patologię. Zamiast tego zaczął badać osoby odnoszące sukcesy, spełnione i szczęśliwe. Z badań swoich wysunął wniosek, że stan spełnienia to naturalny stan dla człowieka i wszyscy możemy tacy być. Zdaniem Maslowa wystarczy pokonać wewnętrzne blokady stojące na drodze do rozwoju i samorealizacji. 

Według Maslowa istnieją dwie grupy potrzeb:

 

piramida_potrzeb_a._maslowaPotrzeby niższego rzędu rozróżnione na:

fizjologiczne, bezpieczeństwa.

Potrzeby wyższego rzędu:

przynależności, uznania, samorealizacji (potrzeba samorealizacji to kategoria nieograniczona)

Bez spełnienia pierwszego segmentu nie można przejść do realizacji kolejnych punktów. Według Maslowa zachowania ludzkości są uwarunkowane hierarchicznie. Zaspokojenie pragnień prowadzi do pełnej równowagi osobistej. Jeżeli coś zjesz, głód natychmiast mija.

Teraz powstaje kluczowe pytanie.

Jak ta klasyfikacja przekłada się na odnoszenie sukcesu i rozwój osobisty?

 • Nie da się go odnieść, bez przejścia przez kolejne progi piramidy.

 

 • Piramida potrzeb to długoterminowa strategia działania. Przykład: jeżeli nie akceptujesz siebie, a inni ludzie cię odtrącają potrzeba uznania nie jest zamknięta. Tym samym rozwój zostaje ograniczony i potrzeba samorealizacji to stan nieosiągalny. Stąd ogromna popularność książek motywacyjnych, systemów coachingowych i szkoleniowych.

 

 • Maslow wyjaśnia, w jakich głównych obszarach zawiera się w ogóle sukces. Wiesz, czym jest. Potrafisz go sprecyzować.

 

 • Ograniczenie potrzeb wcale nie służy osiągnięciu szczęścia.

 

 • Harmonia fizjologiczna organizmu wiążę się nieodłącznie z harmonią umysłową, duchową.

 

 • Sukcesem nazywamy zaspokojenie każdego kroku oddzielnie i ostatecznie całej piramidy.

 

 • Rozpoznanie własnych pragnień pozwala wybierać czynności maksymalnie je zaspokajające.

 

 • Poziom samorealizacji jest najbardziej kruchy, dlatego potrzebuje solidnych fundamentów.

 

 • Sukcesu nie budujesz nigdy sam, ale za pośrednictwem interakcji z ludźmi.

 

 • Twoja piramida potrzeb wpływa na ich zaspokojenie u innych osób.

 

 • Brak motywacji do działania może być spowodowany niezaspokojeniem niższych potrzeb.

Piramida potrzeb w praktyce- jak zaspokajanie potrzeb wpływa na rozwój osobisty

 

Człowiek stawiający potrzeby samorealizacji ponad potrzeby fizjologiczne (brak snu, złe jedzenie, zero życia towarzyskiego) ulega stopniowej degradacji. Nie odnosi prawdziwego sukcesu. Oszukuje siebie i organizm.

Altruista lepszy od egoisty

Piramida potrzeb Maslowa to wytrych przyśpieszający rozwój osobisty, ponieważ stwierdza jednoznacznie kroki prowadzące do sukcesu. Widać niestety mnóstwo osób, które pozostają stale na potrzebach niższego rzędu ze względu na trudną sytuację materialną. Nie ma też prawdę mówiąc sukcesu indywidualnego. Ten wynika z umiejętności komplementarnego pogodzenia interesów wielu jednostek. Z tego powodu nie warto być do końca egoistą, lecz sprawdzać, jak Twoje cele można połączyć z szerszymi założeniami znajomych, czy bliskich Ci osób.

W jaki sposób Ty  zaspokajasz swoje potrzeby? Dbasz o te podstawowe, aby dojść do najważniejszej? Czy w sposób wiadomy dbasz o własny rozwój osobisty i dążysz do osiągania sukcesów?…

Zostaw swój komentarz :) Będzie mi bardzo miło :)

17 Responses to Piramida potrzeb Maslowa wytrychem do przyśpieszonego rozwoju osobistego

 1. Jakub says:

  „Sukcesu nie budujesz nigdy sam, ale za pośrednictwem interakcji z ludźmi.”

  Myśl tak oczywista, a jednak wiele osób tego nie rozumie lub zupełnie ignoruje. Zaspokajanie potrzeb innych osób naprawdę wpływa na lepsze (własne) samopoczucie. Ci, którzy pomagają bezinteresownie rozwijają się chyba jeszcze szybciej.

  Bardzo ważne jest też zaspokojenie potrzeby bycia potrzebnym. To niezwykle silny motywator do działania, dzięki któremu można osiągnąć bardzo wiele.

  Pozdrawiam.

 2. Chyba w moim przypadku przypomina to troszkę ruletkę. w momencie gdy mamy stały dochód i stabilność zaczynamy realizować inne cele a w momencie gdy nagle stracimy tą stabilność to cała energia jest skierowana w ponowne uzyskanie tej stabilności i trudno nam myśleć o czymś innym. To dlatego władza dba by większość była zajęta walką o zaspokojenie potrzeb fizjologicznych i skutecznie utrudnia rozwój biznesu. Dzięki temu ma pewność że zdecydowana większość nie ma ambicji do zmiany własnej rzeczywistości. Ten system jest stosowany od zalania dziejów tylko tym razem mamy większy dostęp do zasobów wiedzy i przestaliśmy być zdatni tylko i wyłącznie na mechanizm rządzący.
  Malec Łukasz ostatnio opublikował…Jestem 2 miesiące w biznesie dla czego mi nie wychodzi !!!My Profile

 3. M. says:

  Zgadam się z tym twierdzeniami powyżej. Wielu ludzi nie potrafi osiągnąć celów, nie rozwijają się, bo mają bałagan w środku. Często nawyki sabotują działanie i powodują, że nie zaspokajamy potrzeb niezbędnych dla rozwoju. Z drugiej strony jak to w życiu – są elementy z poszczególnych poziomów, które da się połączyć – kwestia dyscypliny i zmiany nawyków – co prawda „raz zdobytego” nawyku, nie da się pozbyć, ale można go „nadpisać” tak by powodował pozytywne działanie i reakcje. Generalnie ten artykuł to świetny drogowskaz na drodze do rozwoju.
  M. ostatnio opublikował…Skomentuj Listopad 2013, którego autorem jest utahMy Profile

 4. Ela Obara says:

  Z piramidą potrzeb Maslowa spotkałam się na studiach i są to z pewnością dobre kroki prowadzące do sukcesu. Moim zdaniem, aby dojść do sukcesu, powinny być w pierwszej kolejności zaspokojone podstawowe potrzeby, a z czasem łatwiej jest nam realizować następne. Zgadzam się, że nie powinno się stawiać potrzeby samorealizacji ponad potrzeby fizjologiczne. Realizując jedne potrzeby, zaniedbujemy inne (podstawowe). Brak snu i złe odżywianie z pewnością nie pomoże nam w realizacji wszystkich potrzeb. Pozdrawiam
  Ela Obara ostatnio opublikował…Przeszkody w realizacji planów i marzeńMy Profile

 5. Ula says:

  Dzięki Twojemu artykułowi przypomniała sobie zasadę piramidy Maslowa. Jest niesamowita. Jeśli nie zaspokoimy potrzeby snu, czy jedzenia to nawet jak będziemy chcieli zrobić sto innych rzeczy to nie przeskoczymy potrzeb fizjologicznych. Od teraz będę używać tego argumentu za tym, że jak tylko mogę to śpię :) i nikt już mnie nie nazwie śpiochem 😀
  Ula ostatnio opublikował…Wiktymologia.My Profile

 6. Zgadzam się ze wszystkim co zostało powyżej powiedziane. Co jeszcze mogę dodać ? Chyba niewiele…… może tylko to, że można się samorealizować przez założenie i prowadzenie bloga…….
  Pozdrawiam,
  Teresa
  ZARABIAM NA BLOGU ostatnio opublikował…Ile czasu zajmuje założenie blogaMy Profile

 7. Klaudia says:

  Maslov był geniuszem, gdy to wymyślił, choć tak naprawdę opisał rzecz znaną od dawna. W każdym społeczeństwie wszyscy zaczynają od tego samego pułapu i potem po piramidzie wspinają się dalej.
  Klaudia ostatnio opublikował…Jak zamontować rolety w kasecie?My Profile

 8. Warto jednak pamiętać, że trudno się realizować gdy walczymy o „utrzymanie się na powierzchni” W obecnych czasach jest wiele osób, które na skutek utraty pracy czy płynności finansowej nie są w stanie wiele osiągnąć gdyż myślą o tym jak powiązać koniec z końcem. Często pojawiają się okazje, których osoby te nie dostrzegają bo są zajęte walką o przetrwanie.
  Gdy się z tym problemem uporają czyli zaspokoją podstawowe potrzeby mogą przejść dalej – do wyższych szczebli piramidy.
  Jacek Pastuszko ostatnio opublikował…Jak ochronić blog przed spamemMy Profile

 9. AVENHANSEN says:

  Kiedyś przeczytałam bardzo mądry cytat: Droga do sukcesu jest zawsze w budowie. Nie powinniśmy o tym zapominać. Każdy dzień to tak naprawdę nowa piramida i nowa droga do małych i większych sukcesów. jednak nie zawsze do tego sukcesu docieramy, czasem stawiamy tylko pewne kroki. Czasem takim krokiem jest udział w wartościowym szkoleniu, które zainspiruje nas do nowych działań.

 10. Kamil says:

  Bardzo interesujący wpis, co do piramidy Maslowa jest świetnie przemyślana. Choć muszę przyznać, że sam zrobiłem sobie podobną jakiś czas temu ze swoich doświadczeń. Ale fajnie jest widzieć teraz w pełni rozwiniętą piramidę i muszę trochę uzupełnić swoją :)
  Kamil ostatnio opublikował…Linki dofollow i nofollow: Mocny i słabszy linkMy Profile

 11. Tomasz says:

  Również jestem tego samego zdania, że piramida Maslowa to doskonały biznesplan :) Dobrze, że można sprawdzić jak ona wygląda właśnie na Twoim blogu. Z przyjemnością czytałem Twój artykuł i będę czekał na kolejne :) Pozdrawiam.
  Tomasz ostatnio opublikował…Lista Mocnych Profili by Tomasz Bołoz – już w sprzedaży!My Profile

 12. Marcin says:

  Jak wszędzie są rzeczy ważniejsze i mniej ważne. Jak te najważniejsze mamy załatwione skupiamy się na mniej istotnych itd. Dobra wskazówka jak prowadzić swoje życie :)

 13. Gabriel says:

  Podstawowo, i jak najbardziej oczywista sprawa, ale jakże istotna, ludzie powinni sobie zacząć zdawać sprawę jak powinni funkcjonować :)

 14. Narciarz says:

  Ach ta piramida Maslowa – przypomniały mi się lata studenckie :)

 15. Narciarz says:

  Ach piramida Maslowa… aż mi się czasy studenckie przypomniały :)

 16. Monika says:

  Jeśli będziemy się trzymać wskazań wyznaczanych przez piramidę Maslowa, to na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Trzeba tylko przy tym pamiętać, że nie można się przepracować, gdyż skutki tego mogą być bardzo odczuwalne przez organizm. W zasadzie to najgorsza jest utrata motywacji, gdyż wtedy tracimy chęci do robienia czegoś, co w zasadzie jest jednoznaczne z porażką.
  Monika ostatnio opublikował…Gdzie ubezpieczyć samochód?My Profile

 17. Anna says:

  Mnie również przypominały się czasy ale nie studenckie, a szkoły średniej. Pamiętam jak omawialiśmy ten temat na ekonomii :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge