Katarzyna Dębska

Od rozwoju osobistego do sukcesu…

Odpowiednie pytania

Co mogą zmienić odpowiednie pytania?

pytania

http://www.freedigitalphotos.net/ by renjith krishnan

Codziennie słyszysz serię beznamiętnie rzucanych pytań: co tam, co słychać ogólnie, jak w pracy? Odpowiadasz też z grzeczności, chociaż często chciałbyś pójść inną drogą, w milczeniu. Istnieją jednak różne pytania. Niektóre z nich zmieniają życie, bo trafiają w sedno Twojej osobowości. Takie pytania zadaje właśnie coach. Ten zawód owiany jest sporą tajemnicą, dlatego w artykule poznasz kilka kluczowych pytań, wykorzystywanych podczas sesji coachingowych na całym świecie.

 

Potęga zadawania właściwych pytań

 

Pytania główne godne nieustannego powtarzania

 

 • Jaki jest Twój życiowy cel?
 • Jak postrzegasz obecną sytuację życiową?
 • Czy masz realny wpływ na swój los, co możesz zrobić samodzielnie?
 • Jakie czynności możesz wykonać i kiedy?
 • Jakie będą konsekwencje podejmowanych przeze mnie działań?

 

Kroki do ewolucji osobowości

 

Analiza teraźniejszości, wytypowanie celu głównego i dopasowanie działań w czasie, a ostatecznie ocena rezultatów to główne zadania stojące na drodze do osobistej metamorfozy. Powyższe pytania mają głębsze znaczenie. Niewiele osób potrafi usiąść w ciszy, całkowicie samotnie i opisać obecną sytuację życiową. Czy Ty to potrafisz? Coach kierunkuje klienta na to, aby wytypowane zadania pokrywały się z wyznawanym systemem wartości. Bez takiego powiązania mamy do czynienia z dysonansem poznawczym, zanikiem motywacji, a wręcz wypaleniem osobowości.

 

Praca z przekonaniami to praca z pytaniami

 

Pytania zmieniają lub potwierdzają Twoje przekonania. A co, jeżeli nie uzyskujesz natychmiastowej odpowiedzi? Nic nie szkodzi. Najważniejsze to zadać pytanie. Umysł i sytuacje robią resztę. Im częściej jednak pracujesz nad pewnymi elementami życia, tym konkretniej dochodzisz do wniosków. Człowiek jest tak zaprogramowany, aby zawsze szukać najlepszej odpowiedzi na zadane pytanie. Nawet bez pełnego zrozumienia tematu potrafisz wyrobić sobie o nim zdanie, prawda? Coach natomiast koryguje odpowiedź tak, aby idealnie pokrywała się z założeniami sesji.

 

Jak budować pytania?

 

Prawdziwa pewność siebie wynika z odkrycia własnej tożsamości w świecie przepełnionym różnorodnością. Nie należy zatem zadawać sobie nigdy negatywnych pytań, z cyklu dlaczego jestem złą matką? Dlaczego mu się nie podobam? Zamiast tego stosuj pozytywne formuły, tj. co może się we mnie podobać, itp.

 

Na zakończenie

 

Możesz przeprowadzić sesję coachingową na podstawie powyższego artykułu. Stawiaj codziennie, konkretne, pozytywne pytania, a zmienisz siebie. Jak postrzegasz temat? Czy ma na Ciebie realny wpływ?

10 Responses to Odpowiednie pytania

 1. To prawda, że codziennie ludzie zadają mnóstwo głupich pytań tylko po to, aby coś powiedzieć. O wiele trudniej zadać (i odpowiedzieć) na pytania trudne i wartościowe.
  Artykuł ciekawy i zapewne wiele osób znajdzie tu dla siebie wskazówki. Pozdrawiam
  Jakub Krajewski – Metody Nauczania i nie tylko ostatnio opublikował…Jak zdobyć szacunek ucznia?My Profile

 2. Najpierw odniosę się Kasiu do początku artykułu. Nie widzę nic złego w pytaniu w przelocie na ulicy znajomego, gdy się zatrzymamy na chwilę: Co u ciebie słychać? Czy otrzymaniu takiego pytania, gdy odpowiadam na nie: Dziękuję, super : ) Na wzór amerykańskiego How are you? I’m fine, thank you : )
  Tragiczne w takiej sytuacji jest rozwlekanie się : ) Tym bardziej, że większość ludzi rozwleka się wtedy negatywnie.

  A czym innym są pytania coachingowe, które potem przedstawiasz.
  Bardzo cenne, skłaniające do analiz, w samotności jako autocoaching, najlepiej z odpowiedziami
  na papierze : )
  Dziękuję ci za te pytania.

 3. Libetias says:

  Zadanie odpowiednich pytań potrafi w ciągu krótkiej chwili zmienić nastawienie do sytuacji. Warto nauczyć się zadawać odpowiednie pytania, bo w ten sposób można pomóc zarówno sobie jak i innym.
  Libetias ostatnio opublikował…Darmowe domeny .tk – brzydkie kaczątko czy pułapka?My Profile

 4. Ula Bogdał says:

  Rzeczywiście dobrze postawione pytanie potrafi zmienić postrzeganie siebie i otoczenia. Ludzie często narzekają, że nie mają tego czy tamtego, na pytanie jaki mają cel w życiu i co chcieliby osiągnąć odpowiadają „nie wiem”. Nie wiemy dokąd zmierzamy, a denerwujemy się, że cel nie jest osiągnięty.
  Ula Bogdał ostatnio opublikował…Nasz sposób nie jest lepszy, nasz sposób jest jednym z wielu.My Profile

 5. Wyrazista says:

  To prawda, najważniejsze jest zadawanie odpowiednich pytań. Większość ludzi nie potrafi sobie odpowiedzieć na pozornie banalne pytanie o główny cel życiowy.
  Wyrazista ostatnio opublikował…Pozyskiwanie klientów – jak skutecznie zdobyć klienta?My Profile

 6. Feegle says:

  Kim jestem? – jedno z najważniejszych pytań w życiu i tak naprawdę bez odpowiedzi, im częściej pytam tym większą mam pustkę w głowie i to UWALNIA! :)

 7. Jerzy says:

  Czy zetknęła się Pani w swojej karierze z przypadkami, gdy osoba zadająca sobie takie pytania (niemal egzystencjonalne) w pewnym momencie uznała, że to co robi nie ma dla niej sensu, to nie po to żyje? Co w takim przypadku Pani radzi?

  Zapraszam do siebie po Generali Poznań :)

 8. Ela Obara says:

  Dokładnie, nie raz zadaję sobie negatywne pytania. Od czasu kiedy wiem, że negatywne myślenie ma ogromy wpływ na moje życie, bardzo się pilnuję. Polecam coaching z samym sobą. Dużo może się zmienić :)
  Ela Obara ostatnio opublikował…Od dziecka można dużo się nauczyćMy Profile

 9. tomekprusik says:

  pytania to podstawa, nie tylko coachingu, ale własnego rozwoju, realizacji celów, podejmowania decyzji, bez właściwych pytań świat stałby w miejscu
  tomekprusik ostatnio opublikował…Copywriting internetowyMy Profile

 10. Mateusz8 says:

  Chciałoby się powiedzieć milczenie jest złotem, a mowa srebrem. Jednak czasem warto się przełamać i zapytać również kogoś, jak on nas postrzega, wtedy łatwiej będzie nam zmienić siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge