Katarzyna Dębska

Od rozwoju osobistego do sukcesu…

Minimalizm drogą do bogactwa osobistego

Minimalizm drogą do bogactwa osobistego

by olovedog http://www.freedigitalphotos.net/

Minimalizm, czyli jak być szczęśliwym człowiekiem

Czy mniej może znaczyć tak naprawdę więcej? Tak, a filozofia minimalizmu wyjaśnia, jak żyć, aby cieszyć się lepiej czasem wolnym, oszczędzać pieniądze, być zdrowym. Minimalizm przeciwstawia się filozofii nadmiernej konsumpcji, chaosowi. Eliminuje niepotrzebne rzeczy dając miejsce wolności, szczęściu osobistemu.

Jak wykorzystać ideę minimalizmu praktycznie?

Selekcja zbędnych rzeczy fundamentem robienia miejsca na to, co faktycznie potrzebne

Analizujesz bardzo dokładnie swoje otoczenie, życie ogólnie i wybierasz z niego rzeczy nieistotne, zbędne, ograniczające stale twoje fundusze. Co to może być? Zagracona pamiątkami szafka, na której czyszczenie poświęcasz kilkanaście minut. Nadmierna ilość sztućców prowadząca do strat minut podczas zmywania. Wielu minimalistów rezygnuje z samochodu (ubezpieczenie OC, tankowanie itp.) przesiadając się na rower dający realne wsparcie zdrowia, kondycji, mięśni. Selekcja ma prowadzić do pełnej eliminacji chaosu.

Porządkowanie prowadzące do harmonii

Minimalizm nie jest pedantyczny, ale funkcjonalny, ponieważ wiesz, gdzie trzymasz niezbędne rzeczy. Zarządzasz nimi błyskawicznie. Na porządkowaniu sporo zarobisz lub pomożesz innym. Wystarczy wystawić przedmioty na Allegro lub w kategoriach „oddam gratis”.

Utrzymanie standardu i zwiększanie jakości krok po kroku

Minimalizm to styl życia wymagający stałego doskonalenia. Ustal idealny plan dnia, tygodnia, a nawet miesiąca. Niech to stanowi dla ciebie podkładkę pod standaryzację codzienności.

Główne zasady minimalisty:

Nie kupuj nowych rzeczy pod wpływem impulsu. Dodaj je najpierw do listy obserwacji i przemyśl, czy naprawdę są ci potrzebne. Jeżeli tak, wybieraj maksymalną jakość, rozszerzoną gwarancję;

Zapomnij o zdaniu „może się przydać”;

Skupiaj się tylko na najważniejszych zadaniach, stań się jednozadaniowy. Czysty umysł to świetna koncentracja;

Jakość traktuj priorytetowo;

Wykonuj jedynie czynności istotne dla siebie.

Co oferuje minimalizm?

Wolność od dekoncentrującego bałaganu i dodatkowych stresów;

Perfekcyjne wykorzystanie przestrzeni życiowej;

Więcej czasu na spełnianie prawdziwych marzeń;

Ograniczenie wydatków, a przez to zwiększenie oszczędności, budowanie pasywnego dochodu;

Eliminacja zobowiązań to mniej ogólnych zmartwień;

Harmonia otoczenia prowadzi do większej kreatywności, koncentracji.

Minimalizm przeciwko konsumpcji

Więcej rzeczy jak widać wcale nie oferuje głębszego poziomu życia. Minimalizm nie ma tak naprawdę sztywnych zasad. Szczęście nie zależy w tej filozofii od posiadania, gromadzenia. To punkt kluczowy zrozumienia tego pojęcia.

Kim jest prawdziwy minimalista?

Minimalista to człowiek skromny, szczęśliwy, realizujący cele krok po kroku, bez rozproszenia, cierpliwie. Wybiera być zamiast mieć. Nie przywiązuje się do rzeczy, bo te zamykają prawdziwą drogę zrozumienia procesu samorealizacji.

A jak jest u Ciebie? Co wybierasz?

Zostaw swój komentarz, będzie mi bardzo miło :)

11 Responses to Minimalizm drogą do bogactwa osobistego

 1. Jak zwykle świetny artykuł sam mam spore problemy by nie kupować czegoś pod wpływem impulsu a dokładnie to przemyśleć. Na szczęście jeśli chodzi o te droższe kwestie to zazwyczaj analizujemy konieczność zakupu. bagatelizujemy drobne zakupy nie uwiadamiając sobie ze gdy idziemy na zakupy do marketu to najwięcej wbrew pozorom płacimy za te małe drobiazgi po 1-2 zł . Jest To jedna ze słabości nad która trzeba pracować 😉
  Malec Łukasz ostatnio opublikował…Mentalność lidera, oraz nowo za sponsorowanej osoby do biznesu!!!!!My Profile

 2. Ela Obara says:

  Witaj Kasiu,

  Bardzo ciekawy artykuł. Tak to już jest w życiu, że nauczyliśmy się wszystko gromadzić, bo może się kiedyś przyda 😉 Pamiętam te czasy jak moi rodzice gromadzili wszystko co się da.To nie jest łatwe pozbyć się takiego nawyku „chomikowania” wszystkiego. Sama trzymam różne rzeczy, które nie są mi potrzebne. Na szczęście ostatnio zrobiłam porządki 😉 Efekt przyciągania działa :)

  Pozdrawiam
  Ela Obara ostatnio opublikował…Siła osobowościMy Profile

 3. Ula says:

  Znam jedną osobę, która stosuje się do tych zasad. Bardzo sobie cenie tą znajomość.
  W dzisiejszym świecie pełnym nachalnych reklam i nieustannej konsumpcji takie podejście jest jednak bardzo rzadko spotykane…. U mnie nie ma przewagi ani jeden ani drugi sposób zachowania. Wydaje mi się, że jestem po środku i w sumie dobrze mi z tym 😉
  Ula ostatnio opublikował…Szczęście do góry nogami?My Profile

 4. krystyna says:

  Minimalizm, dawno nie słyszane słowo w internecie. Ja jestem za . Pozdrawiam Cie Kasiu.

 5. Kamysto says:

  Ja lubię minimalizm w sztuce. :)
  Kamysto ostatnio opublikował…Złodzieje rowerów (recenzja #31)My Profile

 6. Dla mnie to jest trudne, ba czasem faktycznie mi się zdarza, że coś co odłożyłem gdzieś na pulkę potem okazuje się bardzo przydatne. No, a gdybym był takim pełnym minimalistą, to już by to było na śmietniku, albo sprzedane na Allegro…
  Student Prawa ostatnio opublikował…Instrukcja zarządzania systemem informatycznymMy Profile

 7. Naturalny says:

  Przeczytałem i stwierdza, że ostatnio żyję według tych zasad (przypadkiem) i stwierdzam, że to faktycznie działa. Lepsze rzeczy rzadziej kupowane dają większą radość, to samo tyczy się jedzenia. Pisanie książki idzie mi znacznie lepiej, kiedy nie rozbijam się na setki rzeczy, itp. Polecam i pozdrawiam :)

 8. Dla mnie minimalizm to dochodzenie do różnych rzeczy, osiąganie celów małymi krokami. Czyli śpieszmy się powoli, a więcej osiągniemy… To wszystko nabiera zupełnie nowego znaczenia i sensu w dzisiejszym, szybko pędzącym do przodu świecie.
  Pozdrawiam,
  T.
  ZARABIAM NA BLOGU ostatnio opublikował…Dodaj adres bloga i jego mapę XML do GoogleMy Profile

 9. Piotr says:

  Minimalizm powinnien być naturalnym stylem życia. Dla mnie konsupcjonizm to choroba .Trzeba zastanowić się co jest w życiu cenne , praktyczne i potrzebne.
  Piotr ostatnio opublikował…Sprzedaż paliwaMy Profile

 10. Świetny artykuł. Krótko i na temat. Uważam, że w dwudziestym pierwszym wieku kiedy świat tak szybko pędzi do przodu i tyle rzeczy rozprasza naszą uwagę minimalizm to światełko w tunelu. można być zamożnym korzystając z tego co najbardziej potrzebne. Również uważam, że szczęście nie jest uzależnione od tego co się posiada, ale od tego jak się żyje i co dla nas w życiu jest tak naprawdę najważniejsze. Wiele osób choć stać ich na wiele upraszcza swoje życie zgodnie z ideą minimalizmu.

 11. Monika says:

  Powiem szczerze, do przeczytania artykułów skłonił mnie ten maluszek na zdjęciu ale nie żałuję i zdecydowanie się z Tobą zgadzam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge