Katarzyna Dębska

Od rozwoju osobistego do sukcesu…

Jak prawidłowo wyznaczać cele

Jak prawidłowo wyznaczać cele

by Stuart Miles http://www.freedigitalphotos.net/

Wyznaczanie celu długoterminowego

Zapytaj kogoś, jaki ma cel długoterminowy, a dostaniesz zapewne odpowiedź typu „chcę być bogaty” itp. To źle określony cel, ponieważ brakuje w nim motywacji, konkretów, określenia w czasie. Puste pragnienia nie mają znaczenia.

W cel po pierwsze trzeba uwierzyć

Mówisz „zarobię sto tysięcy złotych w następnym miesiącu”. Niezbyt racjonalne stwierdzenie, chyba że jesteś Leszkiem Czarneckim lub innym guru biznesowym. W każdym razie przeciętny człowiek powinien stawiać sprawy realnie „zarobię sto złotych więcej do końca następnego miesiąca”. Zdanie faktycznie motywuje, da się zmierzyć rezultat, masz ostateczny termin, zadanie określasz konkretnie.

Pozytywne właściwości planowania

Dobry cel jest zawsze na tak, pozytywne sformułowany. Błędem jest określenie „nie chcę mieć pracy, w której spędzam dwanaście godzin dziennie”.  Nie uzależniaj celu od innych ludzi. Błąd-”Karolina zostanie moją przyjaciółką”. Dobrze-”Zostanę przyjacielem Karoliny”.

Uważaj na określenie celu w czasie

Prawo Parkinsona mówi, że jeżeli zaplanowałeś zadanie na pięć dni, to skończysz je właśnie w tym czasie. Priorytety mają tendencję do wydłużania, dlatego należy cele wyznaczać tak, aby zajmowały tylko najkrótszy przedział.

Koniecznie zapisuj

Lepszy zapisany cel, niż ten w głowie. Typuj go w centralnym miejscu organizera osobistego i dodawaj do niego stale nowe pomysły do zrealizowania. Rozbijaj marzenie fundamentalne na cele krótkoterminowe, codzienne.

Cele są komplementarne

Jasne, że możesz mieć cel tj. „przebiegnę cały maraton w cztery godziny dnia 20.06.2013”, ale bez solidnie zorganizowanych, krótszych treningów nie masz szans odniesienia sukcesu. Cele to zatem typowe fraktale. Jeden zazębia się z drugim. To co robisz dzisiaj, ma wpływ na jutro.

Dlaczego nie stawiasz sobie zadań do wykonania?

Ludzie mają obecnie tak wiele dróg do wyboru, że nie podejmują paradoksalnie żadnego wyzwania. Oddanie komuś kontroli nad własnym życiem to wygodna forma funkcjonowania. Uważaj, aby cel był faktycznie twój i nie wynikał z presji społeczeństwa, rodziny, znajomych. Cel należy zapisywać do takiego momentu, aż faktycznie zapragniesz jego urzeczywistnienia.

Dlaczego warto?

Planowanie, określenie celów to popularne założenia skracające dystans do sukcesu. Jak wielu z nas wie jednak co chce robić, osiągnąć, gdzie pracować, jakie posiada talenty? Zrealizowanie jakiegokolwiek głównego zadania z listy daje Ci dodatkowe umiejętności, stwarza szanse, buduje kontakty, wzmacnia poczucie odpowiedzialności, silną wolę. Jakie są wady? Jeżeli robisz jedną rzecz, nie możesz robić drugiej. Zachodzi zatem efekt kosztu alternatywnego. Zyskujesz coś, ale tracisz inne możliwości, dlatego celu nie stawiaj bezmyślnie. On ma wychodzić z twojego głębszego ja.

Silna wola+wysiłek=zrealizowany cel

Osiąganie celu jest związane z wysiłkiem. Dopóki go nie ma, nie ma szans na pozytywne zmiany. Cel bez działania to po prostu wydmuszka.

Skoro już przeczytałeś, to zostaw komentarz :) Będzie mi bardzo miło :)

6 Responses to Jak prawidłowo wyznaczać cele

 1. Katarzyna says:

  Świetne, dobrze napisane wskazówki naprawdę zachęcajace do wyznaczenia i do osiągnięcia celu:). Niewiele jest osób, które potrafia tak jasno przedstawić temat i zachęcić do działania. Bardzo prawdziwe : wola + wisiłek = zrealizowany cel.
  Stosowałam tą metodę nie nazywajac tego tak precyzyjnie jak Kasia a dziś napiszę to sobie jako sentencję do codziennego przypomnienia w chwili zwatpień:) POLECAM.

 2. Ula says:

  Ostatnio wreszcie z obiecanek wreszcie zrobiłam coś realnego :) Pozapisywałam sobie zadania na każdy dzień i sobie odhaczam :) Mimo zapisu nie wszystko udaje mi się realizować, ale i tak jestem z siebie dumna, że się tego trzymam. Mam w sobie duże zasoby silnej woli, wysiłek wkładam każdego dnia, więc CEL musi się zrealizować prawda? :)
  Pozdrawiam!

 3. Sławek says:

  Warto przyjrzeć się badaniom z ostatnich dziesięciu lat, a które dotyczą właśnie wyznaczania celów. Okazuje się, że wyznaczenie celów nie wystarcza, trzeba jeszcze pobudzić w nas tak silne i pozytywne emocje związane z nagrodą za osiągnięcie celu, aby nasza uśpiona wewnętrzna natura, zechciała ruszyć z miejsca i podążać w kierunku określonego celu.
  Sławek ostatnio opublikował…Wiedzieć gdzie iśćMy Profile

 4. AnetJ says:

  Samo wyznaczenie celu nie wystarczy. Dobre uwagi, aby go zapisać i co najważniejsze realizować, czyli podjąć działanie.
  AnetJ ostatnio opublikował…Zarabianie Przez Internet myśliwską zdobyczą czy sztuką ogrodniczą? Które wybierasz?My Profile

 5. Patryk says:

  Może pomoże komuś organizer, który przygotowałem i udostępniłem na swoim blogu. Przy jego tworzeniu kierowałem się zasadami zarządzania czasem. Oprócz miejsca na zadania przy każdym dniu jest również możliwość oznaczenia priorytetu zadania. Nawet mojej żonie ten organizer przypadł mocno do gustu i z niego korzysta a żona jest moim największym krytykiem :)
  Patryk ostatnio opublikował…Wydrukuj sobie organizerMy Profile

 6. Pracus says:

  Podoba mi się Twój artykuł. Dzięki Tobie stwierdziłam, że wystarczy uwierzyć w siebie i bardziej się postarać, a osiągnę upragniony cel :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge