Katarzyna Dębska

Od rozwoju osobistego do sukcesu…

Jak pokonać lęk i wydobyć poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości

Strach przed podjęciem działania to najgorszy wróg człowieka. Lęk jest oczywiście pożyteczny, bo chroni fundamentalnie przed śmiertelnymi zagrożeniami. Czy jednak w codziennych sytuacjach warto bać się wszystkiego i izolować od innych? Pewność siebie to niekoniecznie stała w życiu. To raczej emocja, pojawiająca się i znikająca, jednak umacniająca charakter na głębszym poziomie. Pomimo wad możesz być pewną siebie jednostką.

 

Lęk można osobiście kształtować

Jakie jest najlepsze ćwiczenie poprawiające poczucie własnej wartości? To walka z lękiem, ale na Twoich zasadach i w optymalnym dla Ciebie środowisku. Pewność siebie rośnie, im bardziej poszerzasz obecną strefę komfortu.

 

Kilka praktycznych ćwiczeń

http://www.freedigitalphotos.net/ by Stuart Miles

http://www.freedigitalphotos.net/ by Stuart Miles

Przykłady? Boisz się poznawać ludzi? Idź na zakupy i porozmawiaj o ofercie ze sprzedawcą dowolnej płci lub zapytaj o godzinę. Boisz się przemawiać publicznie? Zorganizuj spotkanie z najbliższymi znajomymi i zaprezentuj przed nimi własne umiejętności lub dołącz, np. do klubu „Toastmasters” skupiającym osoby o podobnych kłopotach. Boisz się panicznie wody? Zrób skok kontrolowany do basenu razem z instruktorem, na indywidualnych zajęciach.

 

Kotwiczenie korzystnego zachowania

 

Kiedy już poczujesz prawdziwą pewność siebie, zrób przy tej okazji dokładny gest, znany tylko Tobie. W ten sposób możesz zakotwiczyć dobry stan i odwołać się do niego w krytycznym momencie. Fizyczny, unikalny gest często powtarzany po pewnym czasie wpływa też na stronę emocjonalną. Jakim cudem? Dla potwierdzenia wystarczy, że się teraz uśmiechniesz. Prawda, że masz więcej poczucia wewnętrznego szczęścia, ale nie potrafisz tego wyjaśnić?

 

Odstaw nałóg porównywania z innymi i zastąp go skupieniem na sobie

 

Zapomnij o porównywaniu swoich słabych stron z mocnymi stronami innych osób. To główna przyczyna większości problemów psychicznych. Unikaj absolutnie towarzystwa ludzi źle nastawionych do Ciebie, życia, tzw. wampirów energetycznych. Świadoma rezygnacja ze złych znajomości lub utrwalanie tylko pozytywnych wzorców to najlepsza droga do zbudowania środowiska, w którym poczujesz się dobrze, a to już wielki krok do rozbudowania poczucia własnej wartości.

 

Pozytywne nastawienie do siebie to najlepszy przyjaciel pewności siebie


I na koniec, zrób coś działającego pozytywnie tylko na Ciebie. To może być nawet świetnie zaplanowany dzień z pełną realizacją zadań. Jeżeli natomiast w ogóle nie radzisz sobie z samodzielną zmianą, udaj się do coacha, przynajmniej na podstawowe konsultacje i wyjaśnij swój problem, a zaskoczysz się pozytywnym rozwiązaniem.

9 Responses to Jak pokonać lęk i wydobyć poczucie własnej wartości?

 1. Jacek Czekaj says:

  Podobnie jest z pisaniem bloga. Boisz się, że to co napiszesz zostanie przez innych źle odebrane. Każdy z nas uczy się na błędach i tylko próbując będziemy mogli cieszyć się powodzeniem wśród blogofanów :). Przynajmniej na początku nie ma sensu porównywać się z innymi, bardziej doświadczonych blogerów.
  Jacek Czekaj ostatnio opublikował…Jak prawidłowo czyścić soczewki kontaktowe?My Profile

 2. Libetias says:

  Według mnie najlepszy sposób na rozwój poczucia własnej wartości to prowadzenie dziennika sukcesu. W ten sposób nie tylko podnosimy nasze poczucie wartości i pewność siebie, ale też zyskujemy motywację. Ponadto zmieniamy swoje nastawienie – zaczynamy zauważać nasze sukcesy, a nie porażki 😉
  Libetias ostatnio opublikował…Niekończenie zadań – jak sobie z tym poradzić?My Profile

 3. Zgadzam się w pełni z Jackiem. Obawa przed pokazaniem tego co piszę i mnie dotyczyła. Można się jej pozbyć tylko poprzez działanie bez względu na wątpliwości i pokazywanie treści innym. Nie da się na początku drogi robić nowych rzeczy perfekcyjnie, nie znaczy to, że nie można ich robić. Od czegoś trzeba zacząć.
  Michał Królik ostatnio opublikował…Co jest dla Ciebie najważniejsze?My Profile

  • Ja również zgadzam się z tym, że każdy na początku robi rzeczy tak jak potrafi. W miarę jak się rozwija w swojej dziedzinie staje się coraz lepszy.

   Błędów nie popełniają tylko ludzie, którzy nic nie robią :)

 4. Mateusz says:

  Z pewnością jeśli ktoś się z nas naśmiewa i jest dla nas źle nastawiony to obniża to poczucie wartości. Jedenaste przykazanie brzmi: nie wychylaj się, nie jedna osoba już się załamała poprzez złą opinię publiczną, tak więc należy być ostrożnym w swoich poczynaniach, nie wzbudzać kontrowersji oraz powoli budować swoją osobowość i zaufanie innych ludzi, na których możemy liczyć w każdym momencie.
  Mateusz ostatnio opublikował…Porady jak zmienić swoje nastawienieMy Profile

  • Mateusz12 says:

   Tak, zgodzę się z tym. Ludzie potrafią być niemili dla siebie wzajemnie, przez co możemy się bać kompromitacji. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że czasami ktoś coś wykonuje dobrze, ale grupa nie potrafi tego zaakceptować, ponieważ ma inne poglądy. Jest to nielogiczne, tak więc warto pracować nad sobą i nie bać się. Jednakże należy przy tym pamiętać, aby nie rzucać słów na wiatr.

 5. Cate says:

  Każdy ma poczucie własnej wartości, jedni bardziej wypracowane, inni mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge